805-003-07M11-19SD
Mfr.Part #
805-003-07M11-19SD
Description
CONN RCPT FMALE 19POS CRIMP
Stock
18
In Stock :
18
Features :
Backshell, Strain Relief
RoHS :
Details
Backshell Material, Plating :
Shell Style :
Jam Nut
Product :
Receptacles
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size :
11
Threaded
Termination Style :
Number of Positions :
19 Position
Contact Plating :
Gold
Shell Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
D
Mounting Style :
CABLE
Voltage Rating :
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Type :
Socket
Contact Gender :
Socket (Female)
Current Rating :
5 A
Shell Size - Insert :
11-19
Current Rating (Amps) :
5A
Package :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Military
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel D Threaded