805-003-02NF12-26SA
Mfr.Part #
805-003-02NF12-26SA
Description
CONN RCPT FMALE 26POS CRIMP
Stock
16
In Stock :
16
Shell Size :
12
Termination Type :
Crimp
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shielded
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
26
Contact Gender :
Socket (Female)
Mounting Style :
CABLE
Features :
Backshell, Strain Relief
RoHS :
Non-Compliant
Body/Shell Style :
Receptacle
Reach Compliance Code :
not_compliant
Cable Opening :
Material Flammability Rating :
IEC Conformance :
Glenair Inc
Product :
Receptacles
Circular MIL Spec Connector
Shell Style :
Square Flange
Additional Feature :
POLARIZED
Coupling Type :
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
5 A
Empty Shell :
DIN Conformance :
Current Rating (Amps) :
5A
Orientation :
N (Normal)
Series :
Mighty Mouse 805
Gold
Contact Type :
Socket
Factory Lead Time :
9 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
MIL Conformance :
Shell Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Sealed
Option :
GENERAL PURPOSE
Package :
Bag
Shell Size - Insert :
12-26
Voltage Rating :
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Backshell Type :
Solid
Termination Style :
Number of Positions :
26
Base Product Number :
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Threaded