805-003-01NF12-26SB
Mfr.Part #
805-003-01NF12-26SB
Description
CONN RCPT FMALE 26POS CRIMP
Stock
47
In Stock :
47
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
Cable Opening :
Current Rating (Amps) :
5A
Insert Material :
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature :
Aluminum
Primary Material :
Metal
Color :
Olive Drab
Applications :
Military
Termination Style :
Crimp
Base Product Number :
Backshell Material, Plating :
Features :
Backshell, Strain Relief
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Size - Insert :
12-26
Number of Positions :
26 Position
Material Flammability Rating :
Shell Size :
12
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Termination :
Crimp
Current Rating :
5 A
Contact Gender :
Socket (Female)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
CABLE
Package :
Bulk
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Orientation :
B
Series :
Shell Plating :
Cadmium
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Product :
Receptacles
Voltage Rating :
Shell Style :
In-Line
Fastening Type :
Threaded
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Position Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium B Threaded