805-002-16M15-37SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
805-002-16M15-37SA
Manufacturer
Glenair
Description
MIGHT MOUSE CONNECTOR
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Product Diameter (mm) :
27.86
Subcategory :
Circular Connectors
Series :
805
RoHS Status :
RoHS Compliant
Less Contact :
No
Coupling Type :
Threaded
Number of Positions :
37 Position
Termination Type :
Crimp
Insulation Resistance (MOhm) :
5000
Termination Method :
Crimp
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Mounting :
Cable Mount
Contact Gender :
SKT
Number of Contacts :
37
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
IEC Conformance :
No
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Contact Type :
Socket
Filter Feature :
Termination Style :
ECCN (US) :
EAR99
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Type :
Circular
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
37
Empty Shell :
Mating Cycle (Cycles) :
500
Body Orientation :
Straight
Backshell Type :
Solid
Product :
Plugs
Wire Size (AWG) :
Factory Lead Time :
17 Weeks, 1 Day
Mating Style :
Threaded
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Package :
Bulk
Gender :
PL
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Plating :
Electroless Nickel
Shell Style :
In-Line
Shell Size :
15
Mounting Type :
CABLE
Additional Feature :
EMI SHIELDED, POLARIZED
RoHS :
Details
Current Rating :
5 A
Shell Size / Insert Arrangement :
Wire Gauge :
28 AWG - 22 AWG
Product Length (mm) :
Mixed Contacts :
Brand :
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Number of Terminals :
Body/Shell Style :
PLUG
Shell Material :
Aluminum
Polarization :
N
Mounting Style :
CABLE
Maximum Current Rating (A) :
5
Number of Ports :
1
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
Mounting Angle :
Straight
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
805-002-16M15-37SA
CIRCULAR CONNECTOR Aluminum CABLE 37 Position Positions NICKEL PLATED