804-005-07MT10-26P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
804-005-07MT10-26P
Manufacturer
Glenair
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD SOLDER
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Mighty Mouse 804
Package :
Bag
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Backshell Material, Plating :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Factory Lead Time :
9 Weeks
Orientation :
Keyed
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Shell Size, MIL :
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Aluminum
Base Product Number :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Features :
Material Flammability Rating :
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Cable Opening :
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
5A
Applications :
Military
Shell Size - Insert :
10-26
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Voltage Rating :
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Color :
Silver
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Positions :
26
Contact Material :
COPPER ALLOY
Primary Material :
Metal
Brand :
Contact Type :
Pin, PC Tail
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Termination :
Solder
Tradename :
Mighty Mouse
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Ingress Protection :
Environment Sealed
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount, Through Hole 26 Positions Solder Gold Nickel Keyed Push-Pull