804-002-06MT14-55PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
804-002-06MT14-55PA
Manufacturer
Glenair
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
47
In Stock :
47
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Insert Material :
Shell Material :
Aluminum
Termination Style :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Backshell Material, Plating :
Contact Gender :
Pin (Male)
Package :
Bulk
Mounting Style :
Free Hanging
Shell Style :
In-Line
Shell Plating :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size :
14
Product :
Plugs
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Color :
Silver
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Applications :
Military
Orientation :
N (Normal)
Series :
Number of Positions :
55
Subcategory :
Circular Connectors
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
Voltage Rating :
Cable Opening :
Features :
Strain Relief
Shell Size - Insert :
14-55
Current Rating (Amps) :
5A
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
5 A
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Base Product Number :
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel N (Normal) Push-Pull