803-003-07ZNU8-13PX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
803-003-07ZNU8-13PX
Manufacturer
Glenair
Description
CONN RCPT MALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Male
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Positions :
13
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
X
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Black
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Package :
Bag
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
IEC Conformance :
No
Termination Type :
Crimp
Factory Lead Time :
9 Weeks
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
13
Insert Material :
Body/Shell Style :
Receptacle
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Type :
Pin
Shell Size, MIL :
Termination :
Crimp
Product Status :
Active
Coupling Type :
Bayonet
Shell Material :
Aluminum
Series :
Mighty Mouse 803
Shell Size - Insert :
8-13
Shell Size :
8
Ingress Protection :
Environment Sealed
Base Product Number :
Cable Opening :
Shielding :
Unshielded
Backshell Material, Plating :
Applications :
Communication Systems, General Purpose
Features :
HTS Code :
Primary Material :
Metal
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Subcategory :
Circular Connectors
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Additional Feature :
POLARIZED
Backshell Type :
Solid
Glenair Inc
Voltage Rating :
MIL Conformance :
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel X Bayonet Lock