803-003-07M8-13SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
803-003-07M8-13SN
Manufacturer
Glenair
Description
CIRCULAR MIL SPEC CONNECTOR MIGH
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Length :
26.16 mm
Body Orientation :
Straight
Tradename :
Mighty Mouse
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Type :
Circular
Empty Shell :
No
Shell Plating :
Electroless Nickel
Shell Style :
Jam Nut
Shell Size / Insert Arrangement :
8-13
Ingress Protection :
Environment Sealed
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Material Flammability Rating :
Backshell Type :
Solid
Product Diameter (mm) :
19.18
Wire Size (AWG) :
23-28
Primary Material :
Metal
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Ports :
1
Gender :
RCP
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size :
8
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Brand :
Additional Feature :
POLARIZED
Product :
Receptacles
Shell Finish :
Electroless Nickel
Cable Opening :
Number of Terminals :
13
Number of Positions :
13 Position
Features :
Series :
Mighty Mouse 803
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Termination Type :
Crimp
Color :
Silver
ECCN (US) :
EAR99
Termination Style :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Insert Material :
Termination :
Pbfree Code :
yes
Body/Shell Style :
Receptacle
Number of Contacts :
13
Shell Size, MIL :
Coupling Type :
Bayonet
Mating Style :
Bayonet Lock
Backshell Material, Plating :
Current Rating (Amps) :
5A
Mixed Contacts :
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Socket
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Depth (mm) :
Mounting Style :
Panel
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
IEC Conformance :
Strain Relief :
RoHS :
Details
Filter Feature :
Mounting :
Jam Nut
Voltage Rating :
Product Height (mm) :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Package :
Bag
Product Length (mm) :
Subcategory :
Circular Connectors
MIL Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Communication Systems, General Purpose
Product Status :
Active
Contact Gender :
SKT
Termination Method :
AEC Qualified :
Total Number of Contacts :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Base Product Number :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
8-13
Datasheets
803-003-07M8-13SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 13 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock