802-V3-024-32-002101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
802-V3-024-32-002101
Manufacturer
Preci-Dip
Description
CONN HEADER SMD 24POS 2.54MM
Manufacturer :
Preci-Dip
Product Category :
Headers, Male Pins
Series :
802
Contact Finish - Post :
Tin
Plating Thickness :
30μin
Insulation Height :
0.272 6.91mm
Packaging :
Bulk
PCB Contact Row Spacing :
4.8006 mm
Durability :
500 Cycles
Reference Standard :
UL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Connector Type :
Header
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
Style :
Board to Board
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Surface Mount
Contact Material :
Brass
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Insulation Resistance :
10000000000Ohm
Voltage - Rated :
150VDC
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
2
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Rows :
2
Published :
Body Depth :
0.35 inch
Contact Length - Mating :
0.141 3.60mm
Total Number of Contacts :
24
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Shape :
Circular
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Color :
Black
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Type :
Male Pin
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
24
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Finish - Mating :
Gold
Preci-Dip 802-V3-024-32-002101
802 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Surface Mount Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled 24-Position Board to Board 0.272 6.91mm Height