801-075-07NF13-37SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
801-075-07NF13-37SB
Manufacturer
Glenair
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD SLDR
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
Mounting Type :
Panel Mount
Package :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
37
Shielding :
Shielded
Voltage Rating :
Subcategory :
Circular Connectors
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Features :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Color :
Olive Drab
Orientation :
B
Primary Material :
Metal
Applications :
Military
Cable Opening :
Backshell Material, Plating :
Shell Size - Insert :
13-37
Brand :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Series :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 37 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium B Threaded