801-075-07M9-19SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
801-075-07M9-19SB
Manufacturer
Glenair
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR
Stock
89
In Stock :
89
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Brand :
Product Length (mm) :
19.61(mm)
Shell Material :
Aluminum
Termination Style :
Solder
Shell Style :
Jam Nut
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Package :
Bag
Product :
Receptacles
Contact Classification :
19Signal
Orientation :
B
Color :
Silver
Primary Material :
Metal
Termination Method :
Solder Cup
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
Type :
Circular
Current Rating (Amps) :
5A
Insert Material :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Cable Opening :
Body Orientation :
Straight
Gender :
RCP
Contact Gender :
F
Contact Type :
Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Family :
801
Product Status :
Active
Series :
Mighty Mouse 801
Ingress Protection :
Environment Sealed
ECCN Code :
EAR99
Rad Hardened :
No
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Shell Size - Insert :
9-19
Shell Plating :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Termination :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
Applications :
Military
Material Flammability Rating :
Shell Size :
9
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Positions :
19 Position
Backshell Material, Plating :
Number of Contacts :
19(POS)
Current Rating :
5 A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Terminals :
19
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Style :
Jam Nut
Shell Finish :
Electroless Nickel
Strain Relief :
No
Number of Ports :
1(Port)
Base Product Number :
Datasheets
801-075-07M9-19SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Position Positions Solder Gold Electroless Nickel B Threaded