801-033-07M9-19SA
Mfr.Part #
801-033-07M9-19SA
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR
Stock
44
In Stock :
44
Circular Connector Assemblies
Shell Size :
9
Current Rating :
5 A
Active
Product :
Receptacles
Termination :
Solder
Contact Gender :
Socket (Female)
Number of Positions :
19 Position
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
801
Circular MIL Spec Connector
Shell Plating :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Shell Style :
Jam Nut
Shell Size - Insert :
9-19
Shell Finish :
Electroless Nickel
Material Flammability Rating :
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Package :
Bag
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Details
Color :
Silver
Termination Style :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Socket, PC Tail
Current Rating (Amps) :
5A