801-033-02ZNU10-26SA
Mfr.Part #
801-033-02ZNU10-26SA
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD SLDR
Stock
18
In Stock :
18
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
26
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Shell Size, MIL :
Package :
Bulk
Active
Backshell Material, Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
10-26
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Ingress Protection :
Environment Sealed
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount, Through Hole 26 Positions Solder Gold Black Zinc Nickel N (Normal) Threaded