801-033-02M17-85PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
801-033-02M17-85PA
Manufacturer
Glenair
Description
MIGHT MOUSE CONNECTOR
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Contacts :
85
Wire Size (AWG) :
23-28
Number of Terminals :
85
Maximum Voltage Rating :
500VAC
Backshell Material, Plating :
Body Orientation :
Straight
Product Height (mm) :
32.51
Number of Positions :
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS :
Details
Termination Method :
Solder
Package :
Bag
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Cable Opening :
Current Rating (Amps) :
5A
Mounting Feature :
Flange
ECCN (US) :
EAR99
Mounting :
Flange Mount
Subcategory :
Circular Connectors
Product Status :
Active
Maximum Current Rating (A) :
5
Primary Material :
Metal
Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Series :
Mighty Mouse 801
Mating Style :
Threaded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Product Depth (mm) :
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Ports :
1
Gender :
RCP
Product Length (mm) :
Shell Plating :
Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Insulation Resistance (MOhm) :
Brand :
Base Product Number :
Insert Material :
Shielding :
Shielded
Less Contact :
No
Mating Cycle (Cycles) :
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Features :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Type :
Circular
Voltage Rating :
Shell Size / Insert Arrangement :
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Shell Finish :
Electroless Nickel
Material Flammability Rating :
Polarization :
N
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
9 Weeks
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Gender :
Pin
Termination :
Solder
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Military
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
801-033-02M17-85PA
Plug, Male Pins Aluminum Panel Mount, Through Hole 85 Positions Solder Gold Electroless Nickel N (Normal) Threaded