801-011-07NF17-85PB
Mfr.Part #
801-011-07NF17-85PB
Description
CIRCULAR MIL SPEC CONNECTOR RCPT
Stock
44
In Stock :
44
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Orientation :
Straight
Mounting :
Jam Nut
Product Diameter (mm) :
33.66
Product Length :
26.68 mm
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Material Flammability Rating :
Gender :
RCP
Filter Feature :
No
Contact Type :
Pin, PC Tail
Shell Size :
17
Type :
Circular
Number of Positions :
85 Position
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Style :
Jam Nut
Maximum Current Rating (A) :
5
Primary Material :
Metal
Number of Contacts :
85
MIL Conformance :
ECCN (US) :
EAR99
Current Rating :
5 A
JESD-609 Code :
e4
Insert Material :
Termination :
Solder
Total Number of Contacts :
85
Contact Gender :
Pin
Shell Plating :
Olive Drab Cadmium Chromate
Active
Product Depth (mm) :
32.77
Applications :
Military
Mating Cycle (Cycles) :
RoHS :
Details
Aluminum
Insulation Resistance (MOhm) :
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Product Height (mm) :
Additional Feature :
LOW PROFILE, POLARIZED
Termination Style :
Solder
Backshell Type :
Solid
Termination Method :
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Less Contact :
Current Rating (Amps) :
5A
Backshell Material, Plating :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Threaded
Polarization :
B
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Operating Temperature :
-65 to 150 °C
Pbfree Code :
Number of Ports :
1
Environment Sealed
Maximum Voltage Rating :
500VAC
Features :
Wire Size (AWG) :
Orientation :
B
Number of Terminals :
Option :
Waterproof
Shell Size / Insert Arrangement :
Color :
Olive Drab
Circular MIL Spec Connector
Strain Relief :
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Termination Type :
Product Length (mm) :
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Plug, Male Pins Aluminum Panel Mount, Through Hole 85 Position Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium B Threaded