801-011-07M16-55SB
Mfr.Part #
801-011-07M16-55SB
Description
MIGHT MOUSE CONNECTOR
Stock
43
In Stock :
43
Circular MIL Spec Connector
Contact Type :
Socket, PC Tail
ECCN (US) :
EAR99
Color :
Silver
Mount :
Jam Nut
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Termination Style :
Solder
Product Length (mm) :
26.68
Additional Feature :
LOW PROFILE, POLARIZED
Shell Size / Insert Arrangement :
16-55
Option :
Waterproof
Termination Method :
Solder
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Number of Positions :
55 Position
Orientation :
Straight
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Shell Size :
16
Shielding :
Shielded
Number of Contacts :
55
Contact Gender :
SKT
RoHS :
Non-Compliant
JESD-609 Code :
e4
Material Flammability Rating :
Product Depth (mm) :
Pbfree Code :
yes
Receptacle
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Voltage Rating :
Number of Ports :
1
Current Rating :
5 A
Tradename :
Mighty Mouse
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Product Diameter (mm) :
Maximum Current Rating (A) :
5
Insulation Resistance (MOhm) :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mating Cycle (Cycles) :
Shell Style :
Jam Nut
RoHS Status :
RoHS Compliant
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Terminals :
55
Product Length :
26.68 mm
Polarization :
B
Current Rating (Amps) :
5A
Ingress Protection :
Environment Sealed
Maximum Voltage Rating :
500VAC
Aluminum
Product Height (mm) :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
50.0µin (1.27µm)
Less Contact :
Features :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Bag
Wire Size (AWG) :
Termination :
Automotive :
Packaging :
Bulk
Type :
Circular
Shell Plating :
Electroless Nickel
Filter Feature :
Body Orientation :
Straight
Operating Temperature :
-65 to 150 °C
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Shell Size, MIL :
Gender :
RCP
Strain Relief :
Cable Opening :
Mounting :
Reach Compliance Code :
Compliant
Total Number of Contacts :
Datasheets
801-011-07M16-55SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount, Through Hole 55 Position Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk Straight Threaded