801-011-07M10-26FA
Mfr.Part #
801-011-07M10-26FA
Description
MIGHT MOUSE CONNECTOR
Stock
9
In Stock :
9
Reach Compliance Code :
Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Body Orientation :
Straight
Product Diameter (mm) :
22.61
Aluminum
Number of Contacts :
26
Primary Material :
Metal
Polarization :
N
Features :
Maximum Current Rating (A) :
5
Additional Feature :
LOW PROFILE, POLARIZED
Shell Size - Insert :
10-26
Jam Nut
Maximum Voltage Rating :
500VAC
Wire Size (AWG) :
Base Product Number :
Gender :
RCP
Termination :
Solder Cup
Product Depth (mm) :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Type :
Circular
Mating Style :
Circular MIL Spec Connector
Mating Cycle (Cycles) :
Mixed Contacts :
Shell Plating :
Electroless Nickel
Product Height (mm) :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Receptacles
Less Contact :
Contact Finish - Mating :
Gold
Tradename :
Mighty Mouse
Insert Material :
Orientation :
N (Normal)
JESD-609 Code :
e4
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
26
Active
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Termination Type :
Solder
Series :
801
Shell Size / Insert Arrangement :
Option :
Waterproof
Termination Method :
Solder Cup
ECCN (US) :
EAR99
Number of Ports :
1
Current Rating :
5 A
Body/Shell Style :
Receptacle
Number of Terminals :
Termination Style :
Color :
Silver
Product Length (mm) :
Mounting :
Cable Opening :
Contact Type :
Socket Solder Cup
Shell Size, MIL :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fastening Type :
Insulation Resistance (MOhm) :
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Number of Positions :
26 Position
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Gender :
SKT
Shell Size :
10
Circular MIL Spec Connector
Datasheets
801-011-07M10-26FA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Position Positions Solder Cup Gold Electroless Nickel N (Normal) Threaded