801-010-07Z17-10SB
Mfr.Part #
801-010-07Z17-10SB
Description
CONN RCPT FMALE 10POS CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Shell Material :
Stainless Steel
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
10 Position
Contact Gender :
Socket (Female)
Shell Size :
7
Shell Size - Insert :
7-10
Subcategory :
Circular Connectors
Tradename :
Mighty Mouse
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Current Rating :
5 A
Termination Type :
Crimp
Current Rating (Amps) :
5A
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination Style :
Crimp
Mating Style :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Additional Feature :
POLARIZED
Total Number of Contacts :
10
Orientation :
B
Contact Type :
Socket
Termination :
Mounting Type :
Panel Mount
9 Weeks
HTS Code :
Shell Finish :
Passivated
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 10 Position Positions Crimp Gold Passivated B Threaded