801-010-07NF7-10SA
Mfr.Part #
801-010-07NF7-10SA
Description
CIRCULAR MIL SPEC CONNECTOR RCPT
Stock
47
In Stock :
47
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS :
In Transition
Orientation :
N (Normal)
Mating Style :
Contact Gender :
SKT
Body Orientation :
Straight
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination Style :
Crimp
MIL Conformance :
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
10 Position
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
7-10
Brand :
Strain Relief :
Shell Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
10
Shell Size, MIL :
Current Rating (Amps) :
5A
Gold
Pbfree Code :
Fastening Type :
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
5 A
Contact Type :
Socket
Additional Feature :
POLARIZED
801
Mounting :
Jam Nut
JESD-609 Code :
e4
Color :
Olive Drab
Shell Size :
7
Voltage Rating :
Termination Method :
Receptacle
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65 to 150 °C
Termination Type :
Product Length :
26.9 mm
Base Product Number :
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Filter Feature :
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 10 Position Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Threaded