801-010-07M16-55PA
Mfr.Part #
801-010-07M16-55PA
Description
CIRCULAR MIL SPEC CONNECTOR RCPT
Stock
16
In Stock :
16
Series :
801
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mating Style :
Threaded
Packaging :
Bulk
Termination Type :
Crimp
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Terminals :
55
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Factory Lead Time :
9 Weeks
Insert Material :
Cable Opening :
Min Operating Temperature :
-65 °C
Features :
Gender :
RCP
Mounting Style :
Panel
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Contacts :
55
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Coupling Type :
Threaded
Insulation Resistance (MOhm) :
5000
IEC Conformance :
No
Product Length (mm) :
26.9
Base Product Number :
ECCN (US) :
EAR99
Product :
Receptacles
Type :
Circular
Mating Cycle (Cycles) :
2000
Depth :
31.24 mm
Current Rating (Amps) :
5A
Empty Shell :
MIL Conformance :
Polarization :
N
Max Operating Temperature :
150 °C
Shell Style :
Jam Nut
Body Orientation :
Straight
Termination Style :
Crimp
Color :
Silver
Filter Feature :
Product Diameter (mm) :
Option :
GENERAL PURPOSE
Plating :
Electroless Nickel
Applications :
Military
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS :
Compliant
Product Height (mm) :
Number of Positions :
Package :
Bag
Mounting :
Jam Nut
Shell Material :
Aluminum
Number of Ports :
1
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Shell Size, MIL :
Material Flammability Rating :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Primary Material :
Metal
Mount :
Shell Size :
Length :
26.9 mm
Subcategory :
Circular Connectors
Radiation Hardening :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Less Contact :
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
DIN Conformance :
Current Rating :
5 A
Contact Gender :
Pin
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Body/Shell Style :
Receptacle
Voltage Rating :
Pbfree Code :
yes
Wire Size (AWG) :
Termination Method :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
Straight
Shell Size / Insert Arrangement :
Shielded
Product Depth (mm) :
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Maximum Current Rating (A) :
5
Max Current Rating :
5 A
Contact Finish - Mating :
Gold
Additional Feature :
POLARIZED
Total Number of Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Fastening Type :
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Straight Threaded