801-010-01NF21-130PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
801-010-01NF21-130PB
Manufacturer
Glenair
Description
CONN RCPT MALE 130POS CRIMP
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Primary Material :
Metal
Mating Style :
Threaded
Series :
Voltage Rating :
Material Flammability Rating :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Product :
Receptacles
Cable Opening :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
B
Mounting Style :
Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Sealed
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Gender :
Pin (Male)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
Termination Style :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Number of Positions :
130 Position
Insert Material :
Product Status :
Active
Brand :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Applications :
Military
Base Product Number :
Termination :
Crimp
Current Rating :
5 A
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
5A
Backshell Material, Plating :
Color :
Olive Drab
Features :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Shell Size - Insert :
21-130
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Shell Plating :
Cadmium
Shell Style :
In-Line
Shell Size :
21
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Package :
Bulk
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 130 Position Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium B Threaded