801-009-07NF10-26SA
Mfr.Part #
801-009-07NF10-26SA
Description
CIRCULAR MIL SPEC CONNECTOR RECE
Stock
43
In Stock :
43
Circular Connector Assemblies
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Termination Type :
Contact Gender :
SKT
MIL Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
10-26
Mixed Contacts :
No
Mating Style :
Banding
Cable Opening :
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65 to 150 °C
Number of Positions :
26 Position
Mounting Style :
Panel
Shell Plating :
Cadmium
Termination Style :
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Termination Method :
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
9 Weeks
Product :
Receptacles
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
5A
Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Current Rating :
5 A
Contact Finish - Mating :
Gold
Coupling Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Material Flammability Rating :
Filter Feature :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
JESD-609 Code :
e4
Voltage Rating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Base Product Number :
IEC Conformance :
Strain Relief :
Additional Feature :
POLARIZED
Insert Material :
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Circular Connectors
Empty Shell :
Series :
801
Package :
Bag
Shell Size, MIL :
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
26
Ingress Protection :
Environment Sealed
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Style :
Jam Nut
Mounting :
Jam Nut
Product Length :
26.9 mm
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Position Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Threaded