801-009-07M10-26SA
Mfr.Part #
801-009-07M10-26SA
Description
MIGHT MOUSE CONNECTOR
Stock
20
In Stock :
20
Circular Connector Assemblies
Product Depth (mm) :
21.72
Mounting Style :
Panel
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Product Length (mm) :
26.9
Straight
Less Contact :
Circular Connectors
Type :
Circular
Plating :
Electroless Nickel
Depth :
21.72 mm
Current Rating :
5 A
Wire Size (AWG) :
23-28
RoHS :
Compliant
Min Operating Temperature :
-65 °C
Circular MIL Spec Connector
Shell Size / Insert Arrangement :
Strain Relief :
No
Product Diameter (mm) :
Contact Gender :
SKT
Shell Style :
Jam Nut
Mounting :
Jam Nut
Operating Temperature :
-65 to 150 °C
Max Current Rating :
5 A
Packaging :
Bulk
Product :
Receptacles
Automotive :
Product Height (mm) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
26
Termination :
Crimp
ECCN (US) :
EAR99
Insulation Resistance (MOhm) :
Maximum Current Rating (A) :
5
Product Length :
26.9 mm
Series :
801
Contact Type :
Socket
Mating Cycle (Cycles) :
Gender :
RCP
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Number of Ports :
1
Max Operating Temperature :
150 °C
Mating Style :
Banding
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Termination Style :
Length :
26.9 mm
Number of Terminals :
26
Shell Plating :
Electroless Nickel
Number of Positions :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Mount :
Straight
Polarization :
A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
801-009-07M10-26SA
Aluminum 26 Positions Crimp Bulk Straight