801-009-07M10-202SA
Mfr.Part #
801-009-07M10-202SA
Description
CONN RCPT FMALE 10POS CRIMP
Stock
44
In Stock :
44
Mating Style :
Banding
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Package :
Bulk
Features :
Shell Plating :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Current Rating :
5 A
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Insert Material :
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Backshell Material, Plating :
Mounting Type :
Panel Mount
Material Flammability Rating :
Current Rating (Amps) :
5A, 13A
RoHS :
Details
Mounting Style :
Panel
Shell Size - Insert :
10-202
Contact Gender :
Socket (Female)
Product :
Receptacles
Number of Positions :
10 Position
Shell Style :
Jam Nut
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 10 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Threaded