801-009-01NF9-19SA
Mfr.Part #
801-009-01NF9-19SA
Description
CIRCULAR MIL SPEC CONNECTOR RECE
Stock
50
In Stock :
50
Mating Style :
Banding
Gold
Filter Feature :
RoHS :
Details
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Gender :
Receptacle
Shell Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
9-19
Mounting Style :
Free Hanging
Beryllium Copper Alloy
Mixed Contacts :
No
Additional Feature :
POLARIZED
Product Status :
Active
Pbfree Code :
Shell Size :
9
Features :
Termination Type :
Shell Size, MIL :
Total Number of Contacts :
19
Orientation :
N (Normal)
Product :
Receptacles
Material Flammability Rating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Body/Shell Style :
Receptacle
Body Orientation :
Straight
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Current Rating (Amps) :
5A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Package :
Bag
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Product Length :
22.9 mm
Coupling Type :
Operating Temperature :
-65 to 150 °C
Base Product Number :
Series :
801
Mounting :
Cable Mount
Cable Opening :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Style :
In-Line
Termination Style :
Empty Shell :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Strain Relief :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
5 A
Contact Type :
Socket
Primary Material :
Metal
JESD-609 Code :
e4
Reach Compliance Code :
not_compliant
MIL Conformance :
Termination :
Voltage Rating :
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Contact Gender :
SKT
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
19 Position
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Position Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Threaded