801-009-01NF9-19SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
801-009-01NF9-19SA
Manufacturer
Glenair
Description
MIGHT MOUSE CONNECTOR
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
No
Contact Gender :
SKT
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Series :
801
MIL Conformance :
No
Cable Opening :
DIN Conformance :
Product Status :
Active
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Additional Feature :
POLARIZED
Empty Shell :
Mounting :
Cable Mount
Shell Size :
9
Total Number of Contacts :
19
Voltage Rating :
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
JESD-609 Code :
e4
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Mounting Style :
Free Hanging
Insert Material :
Contact Type :
Socket
Body Orientation :
Straight
Color :
Olive Drab
Subcategory :
Circular Connectors
Features :
Material Flammability Rating :
Mating Style :
Banding
Shell Size, MIL :
Shell Plating :
Cadmium
Number of Positions :
19 Position
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-65 to 150 °C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Primary Material :
Metal
Gender :
Receptacle
Brand :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Body/Shell Style :
Receptacle
Termination Style :
Crimp
Strain Relief :
Current Rating :
5 A
RoHS :
Details
Package :
Bag
Filter Feature :
Backshell Material, Plating :
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Coupling Type :
Threaded
Termination Type :
Shell Style :
In-Line
Product :
Receptacles
Shell Size - Insert :
9-19
Applications :
Military
Base Product Number :
Mixed Contacts :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Gold
Product Length :
22.9 mm
Termination Method :
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
801-009-01NF9-19SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Position Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium N (Normal) Threaded