801-009-01M7-10SB
Mfr.Part #
801-009-01M7-10SB
Description
CONN RCPT FMALE 10POS CRIMP
Stock
40
In Stock :
40
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
10
Shell Plating :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
No
Termination Type :
Crimp
Number of Contacts :
10
Strain Relief :
Cable Opening :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Style :
Free Hanging
Mount :
CABLE
Shell Finish :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
Features :
Body/Shell Style :
Receptacle
Mounting :
Cable Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Coupling Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Package :
Bag
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Reach Compliance Code :
Compliant
Insert Material :
Color :
Silver
Shell Style :
In-Line
Product :
Receptacles
Voltage Rating :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Series :
801
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65 to 150 °C
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Shell Size - Insert :
7-10
Contact Gender :
SKT
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination Style :
Number of Positions :
10 Position
Gender :
Receptacle
Pbfree Code :
yes
Empty Shell :
Brand :
Additional Feature :
POLARIZED
Current Rating (Amps) :
5A
Mating Style :
Banding
Shell Size :
7
Shell Size, MIL :
Current Rating :
5 A
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Contact Type :
Socket
Product Length :
22.9 mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS :
Non-Compliant
Base Product Number :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
801-009-01M7-10SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Straight Threaded