801-008-26M7-10SA
Mfr.Part #
801-008-26M7-10SA
Description
CONN PLUG FMALE 10POS CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Circular Connector Assemblies
ECCN (US) :
EAR99
Contact Finish Termination :
GOLD (50) OVER NICKEL
Tradename :
Mighty Mouse
Rad Hardened :
No
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Operating Temp Range :
-65C to 200C
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Current Rating (Max) :
5(A)
Type :
Circular
Shell Style :
In-Line
Material Flammability Rating :
Product Diameter (mm) :
19.81
Contact Finish - Mating :
Gold
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Insert Material :
Cable Opening :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Type :
Socket
Product :
Plugs
Mating Cycle (Cycles) :
2000
Series :
801
Current Rating :
5 A
Body Orientation :
Straight
Number of Ports :
1
Gender :
PL
Shell Size - Insert :
7-10
Shell Size, MIL :
Polarization :
N
Circular MIL Spec Connector
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Features :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
Maximum Current Rating (A) :
5
Shell Plating :
Electroless Nickel
JESD-609 Code :
e4
Brand :
Contact Classification :
10Signal
Number of Terminals :
Threaded
Reach Compliance Code :
Compliant
Shell Size :
7
Insulation Resistance (MOhm) :
Package :
Bag
Mounting Style :
CABLE
Strain Relief :
Color :
Silver
Number of Contacts :
10
Mounting Feature :
Shell Size / Insert Arrangement :
7-10
Mounting :
Cable Mount
Less Contact :
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Wire Size (AWG) :
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
10 Position
Contact Gender :
SKT
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Material :
Aluminum
Product Length (mm) :
Family :
801
Primary Material :
Metal
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Datasheets
801-008-26M7-10SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Threaded