801-008-26M7-10PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
801-008-26M7-10PA
Manufacturer
Glenair
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
43
In Stock :
43
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Diameter (mm) :
19.81
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Sealed
Reach Compliance Code :
Compliant
Shell Size / Insert Arrangement :
7-10
Type :
Circular
Voltage Rating :
Contact Gender :
Pin
Current Rating (Amps) :
5A
Gender :
PL
ECCN (US) :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Features :
Coupling Nut, Self Locking
Mating Cycle (Cycles) :
2000
Mounting :
Cable Mount
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Mighty Mouse 801
Mounting Feature :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Termination Style :
Crimp
Contact Finish Termination :
GOLD (50) OVER NICKEL
Insert Material :
Subcategory :
Circular Connectors
Less Contact :
No
Maximum Current Rating (A) :
5
Shell Plating :
Electroless Nickel
Current Rating :
5 A
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Shell Size :
7
Base Product Number :
Shell Size - Insert :
7-10
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Product :
Plugs
RoHS :
Non-Compliant
Termination Method :
Applications :
Military
Shell Style :
In-Line
Contact Type :
Pin
Fastening Type :
Threaded
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Body Orientation :
Straight
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
Wire Size (AWG) :
Number of Contacts :
10
Orientation :
N (Normal)
Insulation Resistance (MOhm) :
Mating Style :
Threaded
Cable Opening :
Number of Terminals :
10
Number of Ports :
1
Shell Size, MIL :
Polarization :
N
Backshell Material, Plating :
Mounting Style :
CABLE
Glenair Inc
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Package :
Bag
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Product Length (mm) :
Datasheets
801-008-26M7-10PA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Threaded