801-008-16M9-19SA
Mfr.Part #
801-008-16M9-19SA
Description
MIGHT MOUSE CONNECTOR
Stock
20
In Stock :
20
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Angle :
Straight
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Mating Style :
Threaded
Number of Positions :
19 Position
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Shell Size :
9
Mounting Feature :
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
MIL Conformance :
Features :
Coupling Nut
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Product :
Plugs
Termination Style :
Crimp
Contact Type :
Socket
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
5A
Fastening Type :
Threaded
RoHS :
Details
Pbfree Code :
yes
Wire Gauge :
28 AWG - 22 AWG
Contact Gender :
Socket (Female)
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
801
Mounting Style :
Free Hanging
Circular MIL Spec Connector
Total Number of Contacts :
19
Termination Type :
Package :
Bag
Color :
Silver
Cable Opening :
Current Rating :
5 A
Additional Feature :
POLARIZED
Body/Shell Style :
PLUG
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Coupling Type :
Shell Material :
Aluminum
Shell Plating :
Electroless Nickel
Tradename :
Mighty Mouse
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
9-19
Filter Feature :
Material Flammability Rating :
Shell Style :
In-Line
Shell Finish :
Electroless Nickel
Insert Material :
Datasheets
801-008-16M9-19SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Threaded