801-008-16M8-13PB
Mfr.Part #
801-008-16M8-13PB
Description
CONN PLUG MALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Circular Connector Assemblies
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Subcategory :
Circular Connectors
Product :
Plugs
Shell Size / Insert Arrangement :
8-13
Contact Gender :
Pin
Connector Type :
Plug, Male Pins
Body Orientation :
Straight
Environment Sealed
Polarization :
B
Contact Type :
Pin
Shell Style :
In-Line
Number of Terminals :
13
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage Rating :
Product Length (mm) :
27.68
Number of Ports :
1
Product Status :
Active
Tradename :
Mighty Mouse
Free Hanging (In-Line)
Gender :
PL
Base Product Number :
Mating Cycle (Cycles) :
2000
Features :
Coupling Nut
Mounting Feature :
Shell Size :
8
Automotive :
No
Backshell Material, Plating :
Shell Size - Insert :
8-13
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Circular MIL Spec Connector
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Material Flammability Rating :
Mounting :
Cable Mount
Insert Material :
Cable Opening :
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Shell Plating :
Electroless Nickel
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Orientation :
B
ECCN (US) :
EAR99
Product Diameter (mm) :
Series :
801
Shell Size, MIL :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Style :
CABLE
Maximum Current Rating (A) :
5
Current Rating :
5 A
Color :
Silver
Termination Style :
Crimp
Package :
Bag
Number of Positions :
13 Position
Brand :
Wire Size (AWG) :
Shell Material :
Aluminum
Mating Style :
Threaded
Type :
Circular
Termination Method :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Insulation Resistance (MOhm) :
Less Contact :
No
Fastening Type :
Threaded
Number of Contacts :
13
Datasheets
801-008-16M8-13PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 13 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel B Threaded