801-007-26M16-55SD
Mfr.Part #
801-007-26M16-55SD
Description
CONN PLUG FMALE 55POS CRIMP
Stock
50
In Stock :
50
Shell Size - Insert :
16-55
Orientation :
D
Cable Opening :
Mating Style :
Self Locking
Shell Plating :
Electroless Nickel
Features :
Coupling Nut, Self Locking
Voltage Rating :
Shell Style :
In-Line
Shell Size, MIL :
RoHS :
Details
Package :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Termination Style :
Crimp
Shell Size :
16
Backshell Material, Plating :
Contact Plating :
Gold
Product :
Plugs
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Style :
CABLE
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Insert Material :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
55 Position
Termination :
Crimp
Contact Gender :
Socket (Female)
Current Rating :
5 A
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel D Threaded