801-007-26M13-37SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
801-007-26M13-37SA
Manufacturer
Glenair
Description
CONN PLUG FMALE 37POS CRIMP
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Size, MIL :
Shell Material :
Aluminum
Material Flammability Rating :
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size - Insert :
13-37
Shell Plating :
Electroless Nickel
Shell Style :
In-Line
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Applications :
Military
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Contact Gender :
Socket (Female)
Mating Style :
Self Locking
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Package :
Bag
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Termination Style :
Crimp
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size :
13
Features :
Coupling Nut, Self Locking
HTS Code :
Voltage Rating :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Product :
Plugs
Current Rating :
5 A
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Non-Compliant
Series :
801
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Positions :
37 Position
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Mounting Style :
CABLE
Backshell Material, Plating :
Insert Material :
Base Product Number :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Brand :
Orientation :
N (Normal)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Threaded