801-007-16Z17-10SA
Mfr.Part #
801-007-16Z17-10SA
Description
MIGHT MOUSE CONNECTOR
Stock
18
In Stock :
18
Straight
Termination Type :
Crimp
Shell Finish :
Passivated
MIL Conformance :
No
Factory Lead Time :
9 Weeks
Bag
Empty Shell :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Current Rating :
5 A
Product Length :
25.4 mm
Shell Size - Insert :
7-10
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Stainless Steel
Additional Feature :
POLARIZED
Mixed Contacts :
Reach Compliance Code :
Compliant
Coupling Nut
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
DIN Conformance :
Body/Shell Style :
PLUG
Number of Positions :
10
Contact Gender :
SKT
Total Number of Contacts :
10
Insert Material :
Filter Feature :
Number of Contacts :
ECCN Code :
EAR99
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Shell Size :
7
Current Rating (Amps) :
5A
Mounting Style :
CABLE
Contact Type :
Socket
Cable Opening :
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-65 to 150 °C
Termination Style :
Packaging :
Gender :
PLUG
Coupling Type :
Threaded
Mount :
In-Line
Datasheets
801-007-16Z17-10SA
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Passivated Bulk Straight Threaded