801-007-16NF8-13PB
Mfr.Part #
801-007-16NF8-13PB
Description
CIRCULAR MIL SPEC CONNECTOR MM D
Stock
40
In Stock :
40
Circular MIL Spec Connector
Number of Terminals :
13
Circular Connectors
Number of Ports :
1
RoHS :
Details
Series :
801
Insulation Resistance (MOhm) :
5000
Mounting :
Cable Mount
Maximum Current Rating (A) :
5
Type :
Circular
Shell Size - Insert :
8-13
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Pin
Current Rating :
5 A
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Beryllium Copper Alloy
Automotive :
No
Shell Size :
8
Operating Temperature :
-65 to 150 °C
Orientation :
B
Product Length :
25.4 mm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Product :
Plugs
Product Diameter (mm) :
19.05
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Style :
CABLE
Mating Cycle (Cycles) :
Number of Contacts :
13
Wire Size (AWG) :
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
13 Position
ECCN (US) :
EAR99
Current Rating (Amps) :
5A
Gender :
PL
Contact Gender :
Pin
Material Flammability Rating :
Less Contact :
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Product Length (mm) :
28.7
Termination Style :
Polarization :
B
Shell Plating :
Cadmium Over Chromate
Straight
Shell Size / Insert Arrangement :
8-13
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 13 Position Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium B Threaded