801-007-16MT7-10SC
Mfr.Part #
801-007-16MT7-10SC
Description
CONN PLUG FMALE 10POS CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Number of Positions :
10 Position
Contact Gender :
Socket (Female)
Orientation :
C
Shell Size, MIL :
Current Rating :
5 A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Plating :
Nickel
Shell Finish :
Nickel
Shell Size :
7
Shell Size - Insert :
7-10
Current Rating (Amps) :
5A
Mounting Feature :
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Position Positions Crimp Gold Nickel C Threaded