801-007-16M7-10PC
Mfr.Part #
801-007-16M7-10PC
Description
MIGHT MOUSE CONNECTOR
Stock
44
In Stock :
44
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS :
Details
Shell Size - Insert :
7-10
Coupling Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e4
Product Length :
25.4 mm
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size :
7
Package :
Bag
Option :
GENERAL PURPOSE
Body/Shell Style :
PLUG
Threaded
Mount :
Circular MIL Spec Connector
Packaging :
Bulk
Current Rating :
5 A
Number of Positions :
10 Position
Total Number of Contacts :
10
Backshell Material, Plating :
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Military
Filter Feature :
801
IEC Conformance :
No
Contact Gender :
Pin
Insert Material :
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65 to 150 °C
Additional Feature :
POLARIZED
Gender :
PLUG
Shell Plating :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Material Flammability Rating :
DIN Conformance :
MIL Conformance :
Shell Size, MIL :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Metal
Mixed Contacts :
Termination Type :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Contacts :
10
Termination Method :
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Datasheets
801-007-16M7-10PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Straight Threaded