801-007-16M13-37PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
801-007-16M13-37PB
Manufacturer
Glenair
Description
CIRCULAR MIL SPEC CONNECTOR MM D
Stock
54
In Stock :
54
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-65 to 150 °C
Mounting Feature :
Mounting :
Cable Mount
Empty Shell :
No
Cable Opening :
Total Number of Contacts :
37
Strain Relief :
No
Insert Material :
Coupling Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
Straight
Shell Plating :
Electroless Nickel
Body Orientation :
Straight
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
POLARIZED
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS :
Details
IEC Conformance :
Mating Style :
Anti Decoupling Spring
Shell Size :
13
Gender :
PLUG
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Backshell Material, Plating :
Filter Feature :
Product :
Plugs
Reach Compliance Code :
Compliant
Base Product Number :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
Contact Plating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Mount :
CABLE
Shell Size - Insert :
13-37
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Brand :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Package :
Bag
Features :
Coupling Nut
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Subcategory :
Circular Connectors
Termination Type :
Crimp
Termination Style :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Contacts :
37
Product Status :
Active
Shell Style :
In-Line
Primary Material :
Metal
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Number of Positions :
37 Position
Applications :
Military
Shell Size, MIL :
MIL Conformance :
Product Length :
25.4 mm
Contact Gender :
Pin
Mounting Style :
CABLE
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Pin
Body/Shell Style :
PLUG
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination Method :
Material Flammability Rating :
DIN Conformance :
Series :
801
Ingress Protection :
Environment Sealed
Current Rating :
5 A
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Straight Threaded