801-007-16M10-26PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
801-007-16M10-26PC
Manufacturer
Glenair
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
CABLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Orientation :
Straight
RoHS :
Non-Compliant
Gender :
Male
Contact Gender :
Pin (Male)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Backshell Material, Plating :
Shell Size - Insert :
10-26
Features :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Package :
Bag
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Cable Opening :
Current Rating :
5 A
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Product :
Plugs
Primary Material :
Metal
Series :
801
Mating Style :
Anti Decoupling Spring
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Base Product Number :
Contact Type :
Pin
Number of Contacts :
26
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
26 Position
Shell Size :
10
Shell Style :
In-Line
Mounting Style :
CABLE
Material Flammability Rating :
Insert Material :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Color :
Silver
Product Status :
Active
Voltage Rating :
Termination Style :
Crimp
Subcategory :
Circular Connectors
Brand :
Shell Plating :
Electroless Nickel
Current Rating (Amps) :
5A
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Applications :
Military
Mounting Feature :
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Straight Threaded