800A100JT250XT4K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
800A100JT250XT4K
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 250V C0G/NP0 0505
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package :
Digi-Reel?
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated :
250V
Failure Rate :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Tolerance :
±5%
Series :
ATC 800A
Ratings :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Size / Dimension :
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Features :
Ultra Low ESR
Lead Spacing :
Capacitance :
10 pF
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Datasheets
800A100JT250XT4K
American Technical Ceramics 800A100JT250XT4K
ATC 800A 10 pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)