800-V3-040-20-001101
Mfr.Part #
800-V3-040-20-001101
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
ONE
Contact Length - Post :
0.126 3.20mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
COMMERCIAL
Body Length or Diameter :
4 inch
Terminal Pitch :
2.54mm
Voltage - Rated :
150VDC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Length - Mating :
0.195 4.95mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
40
Contact Material :
Brass
Preci-Dip 800-V3-040-20-001101
800 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled 40-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height