800-009-06M7-10PN
Mfr.Part #
800-009-06M7-10PN
Description
MIGHT MOUSE CONNECTOR
Stock
54
In Stock :
54
Cable Opening :
Product Length :
21.6 mm
Mounting Style :
Free Hanging
MIL Conformance :
Gender :
PLUG
Shielding :
Shielded
Additional Feature :
POLARIZED
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Mount
Backshell Type :
Solid
Gold
Coupling Type :
Silver
Empty Shell :
No
Wire Gauge :
28 AWG - 22 AWG
Number of Positions :
10 Position
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Base Product Number :
Total Number of Contacts :
10
Reach Compliance Code :
Compliant
Bag
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Contact Type :
Pin
Series :
800
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Strain Relief :
Termination Type :
Pbfree Code :
yes
Shell Size - Insert :
7-10
Shell Size :
7
Body/Shell Style :
PLUG
DIN Conformance :
Contact Gender :
Pin
Current Rating (Amps) :
5A
Material Flammability Rating :
Filter Feature :
Current Rating :
5 A
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
9 Weeks
IEC Conformance :
Datasheets
800-009-06M7-10PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Threaded