800-008-16M9-19PN
Mfr.Part #
800-008-16M9-19PN
Description
CIRCULAR MIL SPEC CONNECTOR MM U
Stock
10
In Stock :
10
Straight
Total Number of Contacts :
19
Contact Type :
Pin
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Number of Positions :
19 Position
DIN Conformance :
Cable Mount
Mixed Contacts :
Circular Connectors
Filter Feature :
Details
Body/Shell Style :
PLUG
Wire Gauge :
28 AWG - 22 AWG
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
9-19
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating (Amps) :
5A
Mounting Feature :
Additional Feature :
POLARIZED
Backshell Type :
Solid
Strain Relief :
IEC Conformance :
Termination Type :
Contact Gender :
Pin
Current Rating :
5 A
Shell Size :
9
Termination :
Coupling Type :
N (Normal)
Product Length :
21.6 mm
Gender :
PLUG
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
MIL Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
800-008-16M9-19PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Threaded