800-008-06M12-37SN
Mfr.Part #
800-008-06M12-37SN
Description
MIGHT MOUSE CONNECTOR
Stock
50
In Stock :
50
Circular Connector Assemblies
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Shell Size / Insert Arrangement :
12-37
Orientation :
N (Normal)
Pbfree Code :
yes
Base Product Number :
Empty Shell :
No
Product Diameter (mm) :
22.35
Electroless Nickel
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Additional Feature :
POLARIZED
Product Length (mm) :
21.6
Less Contact :
Contact Type :
Socket
Number of Terminals :
37
Insulation Resistance (MOhm) :
Gold
Termination Type :
Circular MIL Spec Connector
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Current Rating :
5 A
Features :
Coupling Nut
Factory Lead Time :
9 Weeks
Coupling Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Type :
Solid
Metal
Maximum Current Rating (A) :
5
DIN Conformance :
Cable Mount
Total Number of Contacts :
37
Gender :
PL
Number of Positions :
37 Position
Mating Cycle (Cycles) :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Ports :
1
Bag
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size :
12
Contact Gender :
SKT
Termination Style :
Polarization :
N
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Reach Compliance Code :
Compliant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
800
MIL Conformance :
Backshell Material, Plating :
Number of Contacts :
Mounting Feature :
Type :
Circular
Termination :
IEC Conformance :
ECCN (US) :
EAR99
Body/Shell Style :
PLUG
Wire Gauge :
28 AWG - 22 AWG
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Current Rating (Amps) :
5A
Datasheets
800-008-06M12-37SN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Threaded