800-006-06M12-37PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
800-006-06M12-37PN
Manufacturer
Glenair
Description
MIGHT MOUSE CONNECTOR
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Pin
Connector Type :
Plug, Male Pins
Less Contact :
No
Gender :
PL
Maximum Current Rating (A) :
5
Shielding :
Shielded
Contact Material :
Beryllium Copper Alloy
Base Product Number :
Contact Type :
Pin
Color :
Silver
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Product Diameter (mm) :
24.64
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Ports :
1
Product Status :
Active
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Mating Cycle (Cycles) :
2000
Brand :
Number of Positions :
37 Position
Number of Contacts :
37
Series :
800
ECCN (US) :
EAR99
RoHS :
Details
Voltage Rating :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Mounting :
Cable Mount
Shell Finish :
Electroless Nickel
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Wire Gauge :
28 AWG - 22 AWG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Cable Opening :
Strain Relief :
No
Shell Size, MIL :
Package :
Bag
Shell Size :
12
Current Rating :
5 A
Current Rating (Amps) :
5A
Insert Material :
Mating Style :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Product :
Plugs
Type :
Circular
Backshell Material, Plating :
Shell Plating :
Electroless Nickel
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Product Depth (mm) :
Mounting Feature :
Termination Method :
Crimp
Polarization :
N
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Features :
Coupling Nut
Product Length (mm) :
21.6
Primary Material :
Metal
Mounting Angle :
Straight
Applications :
General Purpose, Instrumentation
Termination Style :
Crimp
Number of Terminals :
37
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Insulation Resistance (MOhm) :
Body Orientation :
Straight
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size - Insert :
Product Height (mm) :
Material Flammability Rating :
Shell Size / Insert Arrangement :
Product Length :
21.6 mm
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Mounting Style :
Free Hanging
Shell Style :
In-Line
Termination :
Datasheets
800-006-06M12-37PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 37 Position Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Threaded