7S.43.9.048.0211
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
7S.43.9.048.0211
Manufacturer
Finder Relays, Inc.
Description
SFTY RLY GUIDE 2NO+1NC 6A 48VDC
Manufacturer :
Finder Relays, Inc.
Product Category :
Safety Relays
Coil Voltage :
48VDC
Coil Power :
1.6W
Must Release Voltage :
4.8VDC
Coil Current :
36mA
Release Time :
7ms
Contact Rating (Current) :
6A
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
40.8VDC
Termination Style :
Spring Terminal
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Feature :
Lighted Indicator
Operate Time :
10ms
Contact Form :
3PST-2NO/1NC (2 Form A, 1 Form B)
Packaging :
Bulk
Coil Resistance :
1.3kOhm