7S.32.9.012.5110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
7S.32.9.012.5110
Manufacturer
Finder Relays, Inc.
Description
SFTY RLY GUIDE 1NO+1NC 6A 12VDC
Manufacturer :
Finder Relays, Inc.
Product Category :
Safety Relays
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
6A
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Operate Time :
7ms
Contact Form :
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Packaging :
Bulk
Feature :
Lighted Indicator
Must Release Voltage :
1.2VDC
Release Time :
11ms
Termination Style :
Screw Terminal
Series :
7s
Coil Power :
700mW
Coil Resistance :
218.2Ohm
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Mounting Type :
DIN Rail
Coil Current :
55mA