79RC32H434-266BC
- Mfr.Part #
- 79RC32H434-266BC
- Manufacturer
- Intersil (Renesas Electronics Corporation)
- Package / Case
- 256-LBGA
- Datasheet
- Download
- Description
- IC MPU INTERPRISE 266MHZ 256BGA
- Manufacturer :
- Product Category :
- Microprocessors
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core 32-Bit
- Package / Case :
- 256-LBGA
- Base Part Number :
- 79RC32
- Voltage - I/O :
- 3.3V
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 4 (72 Hours)
- Graphics Acceleration :
- No
- Packaging :
- Tray
- RAM Controllers :
- DDR
- Operating Temperature :
- 0°C~70°C TA
- Ethernet :
- 10/100Mbps (1)
- Additional Interfaces :
- I2C, PCI, SPI, UART
- Speed :
- 266MHz
- Series :
- Interprise™
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Core Processor :
- MIPS32
- Datasheets
- 79RC32H434-266BC
MIPS32 Microprocessor Interprise™ Series 79RC32 256-LBGA
79RC32H434-266BC Overview
With a packing size of 256-LBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. High reliability is achieved with advanced packaging method Tray. CPUs have 1 Core 32-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around 0°C~70°C TA. A Interprise™ series item. A MIPS32 processor is present in this CPU. The CPU contains DDR RAM controllers. This microprocessor is equipped with an interface of I2C, PCI, SPI, UART. 3.3V is the CPU's I/O address. You can search for variants of a microprocessor with 79RC32.