78F2R2J-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
78F2R2J-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 630MA 250MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Through Hole
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Type :
Wirewound
Material - Core :
Ferrite
Lead Diameter :
510 µm
Package / Case :
Axial
Packaging :
Bulk
Inductance :
2.2μH
Test Frequency :
7.9MHz
Length :
7.11mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Frequency - Self Resonant :
110MHz
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
Series :
78F
Size / Dimension :
0.110Diax0.280L 2.79mmx7.11mm
Q Factor :
50
Max DC Current :
630mA
DC Current :
630mA
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
105°C
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Base Part Number :
78F
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
630mA
Diameter :
2.79mm
Military Standard :
Not
Published :
Lead/Base Style :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
78F2R2J-RC
Introducing Fixed Inductors Bourns, Inc. 78F2R2J-RC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:Wirewound, Package / Case:Axial, Base Part Number:78F, Operating Temperature:-55°C~105°C, 78F2R2J-RC pinout, 78F2R2J-RC datasheet PDF, 78F2R2J-RC amp .Beyond Fixed Inductors Bourns, Inc. 78F2R2J-RC ,we also offer 744029002, 74479887310A, 744025100, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
78F2R2J-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD