77SPT36-01-1-10N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77SPT36-01-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 50MA 115V
Stock
295
In Stock :
295
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage Rating - AC :
115V
Number of Positions :
10
Series :
77
ECCN Code :
EAR99
Total # of Positions :
10
Product Depth (mm) :
12.7(mm)
Brand :
Grayhill
Operating Temperature :
-40 to 85 °C
Termination :
PC Pin
Operating Temperature Min Deg. C :
-40C
Current Rating :
200mA
Mount :
Panel, Through Hole
Actuator Length :
7.98mm
Product Status :
Active
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Poles per Deck :
1
Index Stops :
FIXED
Package :
Bulk
Operating Force :
Illumination Color :
Current Rating (Amps) :
50mA AC 200mA DC
Throw Configuration :
SP10T
Lamp Type :
Base/Housing Material :
Diallyl Phthalate
Current Rating (Max) :
0.2(A)
Index Angle :
36 °
Depth Behind Panel :
4.57mm
Product Category :
Rotary Switches
Number of Poles :
1
Packaging :
Tube
Circuit per Deck :
SP10T
Product Height (mm) :
20.45(mm)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.53mm Dia
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Contact Finish :
Gold
RoHS :
Compliant
Depth :
4.572mm
Published :
2013
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
DC Voltage Rating (Max) :
28
Voltage - Rated AC :
115V
Illumination :
Non Illuminated
Contact Plating :
Silver
RoHS Status :
RoHS Compliant
Features :
Shaft and Panel Sealed
Length :
20.45mm
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Actuator Material :
Stainless Steel
Voltage Rating (DC) :
28 V
Switch Type :
ROTARY CODED SWITCH
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Base Product Number :
77SPT36
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Rating - DC :
28V
Grayhill
Termination Style :
PC Pin
Product Type :
Rotary Switches
Pole Throw Configuration :
Terminal Type :
PC Pins
Voltage Rating (AC) :
115 V
Subcategory :
Switches
Number of Decks :
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Illumination Type :
Illuminated
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Lead Free :
Lead Free
Actuator Style :
Flatted Shaft
Angle of Throw :
36
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Style :
Non-Shorting
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
77SPT36-01-1-10N
Grayhill, Inc. 77SPT36-01-1-10N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"